Header Ads

header ad

Hm, sve si nešto mislim ....


Svojedobno su, tada SR Slovenija i SR Hrvatska, potpisale međudržavni ugovor prema kojem će zajednički financirati izgradnju dvije NE.

Prva se trebala graditi u Sloveniji, a druga u Hrvatskoj.

Tako je izgrađena NEK u vlasništvu Slovenije i Hrvatske 50:50 %, jer ugovorom nije bilo predviđeno da NEK bude u vlasništvu Slovenije, a NE izgrađena u Hrvatskoj u vlasništvu Hrvatske, već da oba objekta budu u suvlasništvu dviju država.

Kako je nakon izgradnje NEK u SFRJ nastupila gospodarska kriza, nije bilo moguće financirati izgradnju druge NE u Hrvatskoj, a onda kad se iz gospodarske krize počelo izlaziti, zaključli smo da imamo "pametnijeg" posla, pa je gradnja NE u Hrvatskoj odložena za neka ili bolja ili radi gladi za energijom pogodnija vremena.

Što rat, a daleko više pretvorba vlasništva i privatizcija, zatvorili su brojne industrijske pogone tako da je potrošnja struje u Hrvatkoj u odnosu na prijeratno vrijeme znatno opala, a u međuvremenu je u pogon puštena i TE Plomin II, potrebe za dodatnim izvorima električne energije nije ni bilo.

Danas se situacija mijenja, jer potrošnja struje raste, a neke TE će se radi dotrajalosti morati zatvoriti, pa postoji potreba za izgradnjom bar jedne elektrane, TE ili NE svejedno, snage NEK.

E sad, čitam da su Talijani, koji radi vlastitih zakonskih propisa na svojem ozemlju ne smiju graditi NE, ponudili R Sloveniji dogradnju NEK, ali do danas dogovor nije postignut, premda su i Slovenci pokazali veliko zanimanje.

Mene zanima, ako već imamo NEK na 40 km zračne linije od Zagreba, a planiramo gradnju novog elektroenergetskog objekta, vjerojatno NE, postoji li možda mogćnost da RH ponudi Slovencima nastavak suradnje po pitanju izgradnje novih NE kapaciteta. Umjesto Talijana.

Što kažete?

Nema komentara

Pokreće Blogger.