Pogreb, vijenac, vjerodostojnost vlasti ...
Najvažniji prošlotjedni događaj u Hrvatskoj, bar prema pozornosti i zanimanju koju su mu iskazali mediji, bila je sahrana Milana Gotovine, oca Ante Gotovine, čovjeka koje je Tužiteljstvo ICTY optužilo za najteže zločine i suđenje kojemu je u toku.
Prvo, silna pompa oko toga hoće li mu ili neće sudsko vijeće dopustiti odlazak na sahranu. Njegovi, medijski vrlo eksponirani odvjetnici, "znali" su da će mu sudsko vijeće sigurno to odobrit, hrvatska Vlada daje jamstva .... da bismo na kraju doznali da Ante Gotovina uopće nije tražio od sudskog vijeća da mu dopusti odlazak na očev pogreb.
Obrazloženje, više nego razumno, koje je Gotovina navodno sam dao, je da nije spreman da se od sahrane njegovog oca pravi medijski spektakl, koji bi čak mogao prerasti u eksces.
Obzirom na "pijetetlije" koji su se okupili u Pakoštanima, Gotovina je bio i više nego u pravu, tamo okupljenom društvu zaista ništa nije sveto, ti ne prezaju ni pred čime.
Drugo, ono što me brine, je prisustvo pogrebu ministra Božidara Kalmete, a posebno vijenac koji je valjda u ime Ministarstva pravosuđa poslala ministrica Ana Lovrin.
Zašto bi me to trebalo brinuti?
Pa zato što je temeljem Ustavnog zakona o suradnji s ICTY taj sud (i) hrvatski sud, a onda i Tužiteljstvo tog suda hrvatsko tužiteljstvo. Drugim riječima Antu Gotovinu je RH optužila za počinjenje najtežih kaznenih djela, proces koji se protiv njega vodi vodi se zapravou ime RH.
Koju vjerodostopjnost može imati vlada države čiji jedan ministar dolazi na sahranu oca optuženika kojemu ta država sudi radi opravdane sumnje za počinjenje najtežih kaznenih djela?
Koji signal pak šalje ministrica pravosuđa slanjem svojeg vijenca?
Biti ministar ne znači biti činovnik 8 sati dnevno, a onda u slobodno vrijeme raditi što ga volja, ministar je ministar 24 sata dnevno, svaki dan.
Pitam se kakvu vjerodostojnost pred svijetom može uživati vlada čiji je predsjednik svojedobno izjavio da je "Gotovina za njega nevin", ministar koji odlazi na pogreb ocu optuženika kojemu se u ime RH upravo sudi ili ministrica pravosuđa koja šalje vijenac u znak sućuti, a ta ista ministrica je izazvala diplomatski incident, jer je u kabinetu gradonačelnice Zadra držala veliki portret Ante Gotovine, u to vrijeme čovjeka s Interpolovih tjeralica, pa pod taj portert posadila britanskog diplomata.
Ta osoba već temeljem toga nikad nije smjela biti imenovana ministricom pravosuđa.
Znače li navedeni postupci ministara da je vlada države, koja je tražila osnivanje ICTY, čije je najviše predstavničko tijelo donijelo Ustavni zakon za suradnju s tim sudom, ustvari protiv toga suda?
Iz navedenih postupaka njenih članova ne može se zaključiti drugo!