Bijeg Crkve u Hrvata od suočavanja s prošlošću?
Kako doznajemo iz dnevnog tiska u Beogradu je održan Međunarodni studijski susret “Suočavanje Srbije s prošlošću, perspektive za budućnost”.
Ovaj veliki skup katolika iz cijele Europe organiziarala je komisija Iustitia et pax Njemačke biskupske konferencije, odnosno Konferencija evropskih komisija Iustita et pax (Za pravdu i mir), koja svoje sjedište ima u Berlinu i predstavlja neformalnu udrugu komisija Iustitia et pax, dok je komisija Iustitia et pax iz Beograda bila domaćin sastanka.
Na sastanku se prvenstveno govorilo o potrebi pomirenja na prostorima bivše Jugoslavije, suživotu Hrvata i Srba te o perspektivi razvoja međusobnih odnosa.
U okviru sastanka održan je i okrugli stol na kojemu su sudjelovali predstavnici pravoslavne, katoličke i islamske zajednice, a razgovaralo se o ulozi crkava i vjerskih zajednica u procesu pomirenja u područjima konflikata.
Potrebu pomirenja među ljudima i narodima najbolje je objasnio beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar rekavši:
“Pomirenje je jedinstven put izlaska iz tame zarobljenosti u svijet novih mogućnosti i prilika, a time i veće odgovornosti i suradnje, a onaj tko traži rješenje i put suživota, mira i pomirenja za sve narode u jednoj regiji, naći će put i za sebe".
Na susret u Beogradu pozvana je 31 komisija Iustitia et pax među kojima i ona HBK.
Pozivu se odazvalo njih 27, a među četiri koje nisu došle bila je i ona iz Hrvatske, što je jedan od organizatora sastanka, Danijel Galan, prokomentirao ističući da su katolici iz cijele Europe razočarani nedolaskom hrvatske delegacije, pogotovo u svjetlu činjenice da su na sastanku bili predstavnici svih drugih zemalja bivše Jugoslavije.
Glasnogovornik HBK Zvonimir Ancić obrazložio je nedolazak hrvatske delegacije riječima:
"Dobili smo poziv na taj skup i stavljeni pred svršeni čin, a nitko nas nije zvao dok se taj skup organizirao, premda je naša Crkva mogla puno pridonijeti, a poznato je da Katolička crkva u Hrvatskoj nikad nije odbijala dijalog".
Prema ovoj izjavi ispada da predstavnici Hrvatske nisu otišli u Beograd jer su uvrijeđeni zato što nisu mogli sudjelovati u organizaciji i pripremi sastanka.
Zanimljivo je da sami sudionici sastanka smatraju nedolazak hrvatske delegacije skandalom, jer su svi sudionici beogradskog sastanka bili predstavnici Katoličke crkve.
Na ovom skupu dogodilo se po prvi puta i da se jedna institucija Katoličke crkve obratila s konkretnim zahtjevom nekoj instituciji SPC, naime čak dvije radne grupe tražile su od Odbora za Jasenovac SPC da im dostavi podatke i svoje viđenje koncentracijskog logora Jasenovac i njegovog mjesta u pravoslavnom srpskom identitetu.
U kuloarima se odmah nedolazak hrvatske delegacije počeo, suprotno službenom obrazloženju, objašnjavati svojevrsnim strahom od moguće potrebe prikaza uloge Crkve u Hrvata u odnosu na logor u Jasenovcu, kao i današnji odnos HBK prema tom stratištu.
Osobno sam sklon prije povjerovati kuloarskim pričama nego neozbiljnom i neuvjerljivom službenom obrazloženju glasnogovornika HBK.
Značilo je to svojevrsni bijeg Crkve u Hrvata od suočavanja s prošlošću i vlastitom ne baš časnom ulogom koju je igrala za vrijeme postojanja tzv. NDH, a možda i propitivanje uloge "mučenika i blaženika", za kojeg se od pape očekuje da ga što prije proglasi svecem.
Što vi mislite?