Vazalski odnos
U ovoj našoj jadnoj zemlji vrijeme kao da je stalo ili je možda počelo teći unatrag, pa tako dok jedna Kraljevina Švedska zakonom zabranjuje podučavanje vjeronauka kao svjedočenje istinitog, kod nas se vjeronauk "gura", naravno kao podučavnje istinitog, već u dječje vrtiće, odnosno ustanove predškolskog odgoja.
Hrvartski biskupi, usprkods tome što je RH deklarirana kao sekularna država, sve češće istupaju s izrazito političkim porukama, često civilizacijski potpuno neprihvatljivog sadržaja, u čemu prednjaći vojni ordinarij , biskup Jezerinac, čija istupanja se mogu bez ikakvih rezervi proglasiti proustaškim.
Štiteći Ustav RH i sekularnost države, u skladu sa svojim ustavnim ovlastima i obavezama, reagirao je predsjednik Mesić, tražeći i od Svete Stolice da "urazumi" hrvatske biskupe da se ne pletu u svjetovne stvari, odnosno da prestanu politički djelovati.
Predsjedniku je odgovor stigao, za KC neuobičajeno brzo, u vidu posjeta državnog tajnika Svete Stolice kardinala Tarcisija Bertonea HBK, tobože da posveti Katoličko sveučilište, a stvarno radi pružanja podrške HBK u "borbi" s hrvatskim predsjednikom.
Dao je Bertone eksplicite pravo hrvatskim biskupima i na političko djelovanje, prihvaćajući da je preko 90 % populacije RH katoličko.
Nije nikakvo čudo, da visoki dužnosnik države Vatikan ohrabruje hrvatske biskupe u njihovom de iure nedopustivom djelovanju, u svjetlu činjenice da je papa svojedobno tražio da se u preambulu Ustava EU unesu kršćanske vrijednosti na kojima se tobože EU zasniva, što na sreću nije prošlo.
HBK se kroz usta nadbiskupa Bozanića zahvalila kardinalu Bertoneu na podršci koju joj je pružio u njenom, u stvari, obračunu s antifašizmom, sekularnom državom i predsjednikom Mesićem, uz očekivanje da će papa uskoro posjetiti Hrvatsku i proglasiti blaženika Stepinca svecem.
Mislim da je ponašanje HBK i kardinala Bertonea nedopustivo, HBK jer ruši principe sekularnosti RH, a kardinala Bertonea radi njegove dvojake uloge, kao vjerskog službenika i kao ministra vanjskih poslova države Vatikan.
Naime, ako je Bertone posjetio RH kao ministar vanjskih poslova Vatikana, onda je njegov domaćin trebao biti ministar Jandroković, a posredno premijer Sanader i predsjednik Mesić, a razgovori bi se ticali odnosa između dvije države, lišeni razgovora o vjerskim pitanjima.
Ako je pak njegov posjet bio samo vjerskog karaktera, onda se je trebao čuvati bilo kakvih izjava koje zadiru u politički život RH.
Bertoneovo ponašanje je posljedica ugovora između RH i Vatikana, koji je RH dodijelio vazalski odnos, koji se ne temelji na principu "regnum regni non prescribit leges", prema kojem je Hrvatska i prema Pacti conventi zadržala i atribute državnosti i bana, bez mogućnosti mađarskog presizanja u unutrašnje stvari Hrvatske.
Po ovome ispada da Vatikan može djelovati u RH prema vlastitom nahođenju, pa čak i dezavuirajući njenu aktualnu demokratski izabranu vlast.
Zbog svega navedenog smatram da ugovore RH s Vatikanom treba pod hitno revidirati i odnose urediti na način kako su oni uređeni s najveći brojem država EU.