Header Ads

header ad

Je li situacija u NE Fukushima Daichi i teža od one u Černobilu?

Ovo, objavljeno na Index-u:

"JAPANSKE vlasti u utorak su privremeno proglasile razinu 7 nuklearne nesreće, što je najviša razina na međunarodnoj ljestvici za nuklearne katastrofe, ista ona kojom je bila označena i černobilska katastrofa.

Japanska agencija za nuklearnu i industrijsku sigurnost o novoj je razini katastrofe izvijestila jutros, podigavši je za dva stupnja, s razine 5 na razinu 7, javlja CNN.

Agencija je izvijestila i kako količina radioaktivnog joda ispuštenog iz Fukushime i dalje iznosi 10 posto od one količine ispuštene u Černobilu. Količina radioaktivnog cezija 137 iznosi sedminu onoga iz Černobila.

Glasnogovornik agencije Hidehiko Nishiyama kazao je da konačna razina neće biti postavljena sve dok kriza ne bude gotova i dok ne bude provedena detaljna istraga."

je prva stvar koja me ponukala da napišem par riječi o mojem viđenju zla koje je uz razorni potres pogodilo Japan.

Osobno smatram da je danas situacija u NE Fukushima Daichi definitivno i ozbiljnija i teža od one u Černobilu. Mislim da odgovorni u TEPCO-u, a onda i glasnogovornici japanske vlade, jednostavno lažu. Ako je nesreća u Černobilu označena stupnjem 7 kao najvišim stupnjem radioaktivne opasnosti, onda treba uvesti novi standard i ovu u Fukushimi označiti stupnjem 8.

O kakvim sustavima hlađenja reaktora oni laprdaju, kad nam logika kaže da ti sustavi teško da mogu postojati i da nisu razoreni u čitavom nizu eksplozija, koje su se dogodile. I mogu oni govoriti do besvijesti o polijevanju reaktora morskom vodom, jer se polijevanjem reaktorske posude izvana, neovisno o količinama vode, ne može ohladiti jezgra reaktora niti zaustaviti lančana reakcija, koja vodi taljenju jezgre.

Pitam se jesu li u onom košmaru prilikom potresa i tsunamija koji je uslijedio uopće bile spuštene bor-kadmijeve šipke, što je trebalo dovesti do "gašenja" reaktora?

Za Černobil znamo da nisu bile spuštene.

U Černobilu je eksplozijom, prvo izazvanom vodenom parom, a potom CO, razorena posuda reaktora i dio njegovog sadržaja (koja stotina tona visokoradioaktivng materijala) izbačen u atmosferu, ali je ostatak reaktora "otkriven" pa je preostali sadržaj goriva mogao biti zasut velikim količinama boraksa i borne kiseline, radi zaustavljanja lančane reakcije a time i taljenja preostalog dijela jezgre, a potom i zaliven olovnim betonom u takozvani "sarkofag". Što se danas, koji procesi, odvija u unutrašnjosti "sarkofaga", nitko sa sigurnošću ne zna, ali se radi vidljivih pukotina u betonu zna da bi "sarkofag" trebalo obnovti, zlu ne trebalo.

Černobilsku tehnologiju "neutralizacije" reaktora u Fukushimi nije moguć primijeniti, pa će tamo vjerojatno doći do potpunog taljenja jezgre koja će činiti kuglu, promjera ovisnog o količni urana, ključajućeg urana na temperaturi od oko 6.000 stupnjeva, koja će emanirati ogromne količine svih mogućih produkta radioaktivog raspada i postupno propadati u tlo, teoretski do zemljine jezgre, a u praksi vjerojano do kakvog podzemnog jezera, gdje će se u dodiru s vodom raspršiti u male dijeove i ohladiti i skrutnuti, čime će se i lančana reakcija prestati odvijati.

Prilikom odvijanja toga procesa, koji je izgleda zpočeo, u atmosferu će biti otpuštene nepredvidljive ali ogromne količine radijacije, tako da će trebati trajno evakuirat područje elektrane u radijusu od bar 50 kilometara.

Druga mogućnost bila bi eksplozivom uništiti gornji dio reaktorske posude i potom primijeniti tehnologiju korištenu u Černobilu.

Druga stvar koja me ponukala da napišem par riječi na ovu temu je informacija koja je nekako stidljivo procurila u javnost, da su japaski seizmolozi predvidjeli razorni potres koji će pogoditi Japan i desetak dana prije njega na to upozorili japansku vladu, koja je izgleda propustila poduzeti sve potrebne mjere za zaštitu stanovništva i imovine.

Nukleane elektrane trebale su biti pogašene, pa i uz uvjet da se na nekoliko dana zaustavi proizvodnja, prestanu raditi škole i predškolske ustnove i strujom iz drugih izvora opskrbljuje samo vitalne objekte i stanovništvo.

Ali Nj. V. Profit je čak i u jednom Japanu, poznatom po požrtvovnosti i solidarnosti svojih žitelja, odnio pobjedu, pokazao je naime da je vrijedniji od desetina tisuća ljudskih života.

Nema komentara

Pokreće Blogger.