Header Ads

header ad

Opet u RH "ne čuju dobro" ...

Poslije najave donošenja Zakona o ništetnosti pravnih akata bivših pravosudnih organa i vojnih sudova JNA, u žargonu poznatog kao „Zakona o zaštiti Šeksa“, iz Administracije EU upućeno je diskretno dobronamjerno upozorenje da se dobro razmisli o posljedicama takvog čina, jer EU ne nasjeda pričama o tobožnjem ugrožavanju suvereniteta RH od strane R Srbije, pogotovo jer se radi o ratnim zločinima odnosno o materiji koja je regulirana sporazumom o uzajamnoj pravnoj pomoći koje su Tužilaštva RH i R Srbije potpisala još 2006.

Poslije ovog upozorenja činilo se da su se glave malo ohladile, pa se čak i najavljivalo da Zakon neće biti pušten u saborsku proceduru, da bi potom bilo odlučeno (najveći borac protiv alkohola u RH pokazao je svoju snagu i utjecaj, pokazujući da je iznad zakona i iznad države) da zakon ipak ide u saborsku proceduru, ali popraćen Deklaracijom o odnosima RH i R Srbije na planu pravne pomoći, kao da to područje nije regulirno spomenutim sporazumom.

Uslijedilo je i nedvosmisleno upozorenje voditelja Delegacije EU-a u Hrvatskoj Paula Vandorena, što znači da se radi o nečemu na što EU ne gleda blagonaklono jer se radi o činu nespojivom s praksom EU ...

Ni to upozorenje nije shvaćeno ozbiljno, a Zakon u Saboru RH nije prihvaćen jedino radi nedostatka kvoruma.

U međuvremenu slijedi krajnje uvredljiva, prvenstveno za hrvatski narod, šovinistička izjava saborskog zastupnika HDZ-a, Josipa Đakića izrečena na predizbornom skupu u Osijeku, pa Paul Vandoren za svog boravka u Dubrovniku upozorava hrvatske vlasti:

"U izbornoj kampanji ili ne, takve izjave ne pomažu napretku društva i nisu dobrodošle u Europskoj uniji", ali i ponavlja upozorenje EU Kosoričnoj vladi izražavajući zabrinutost zbog prijedloga Zakona o ništetnosti odluka bivše države.

Spomenuo je Vandoren i izvještaj monitoringa o napretku Hrvatske na putu u EU, kao i mogućnost da se u tom izvještaju nađu i predmetni Zakon i Đakićeva izjava, na koju nema adekvatnog osuđujućeg odgovora, ni stranačkog vodstva ni hrvatskih vlasti, iako se radi ne samo o flagrantnom kršenju hrvatskih zakonskih normi, već i onih civilizacijskih.

Ni o jednom ni o drugom nismo čuli rezolutna određenja „vrhunskog pravnog eksperta“ na privremenom radu na mjestu predsjednika RH, kojemu za takvo što valjda manjka ustavnih ovlaštenja o kojima potcikuje i za kojim vapi u zadnje vrijeme.

Čovjek je pragmatično postupio na način kao da se to njega ne tiče, ta sve su to stvari iz domene Vlade, a ne Predsjednika, kao da on nije zadužen za nadzor nad poštivanjem zakonitosti u državi.

Jadranka Kosor pak samo slijedi praksu svojeg uzora koji također „nije od prve čuo“ ni najdobronamjernije primjedbe niti upozorenja, to se tumačilo njegovom nepopustljivošću i čvrstim stavovima, sve dok „bjelosvjetska klatež“ na kraju ne bi progovorila „zvučnom pljuskom“ (prijetnjom sankcijama), poslije koje su mu uši za duže vrijeme bile ne crvene nego ljubičaste.

Poslije tog, njemu jedino razumljivog govora, najednom je postajao kooperativan, najednom se sve moglo pa i ono što se prije nikako nije moglo.

Jedino što je izgubljeno previše dragocjenog vremena.

Pitam se jel' to možda Jaca zorno demonstrira u zadnje vrijeme tako omiljenu floskulu kako se „po mišljenje neće ići ni u Beograd (sigurno neće) ali ni u Bruxelles (sigurno hoće)“.

I ne bi li se moglo dogoditi da nam sigurni ulazak u EU bude odgođen, pa ako ni zbog čega onda odbijanja ratifikacije sporazuma bilo kojeg parlamenta bilo koje od država EU, koje nemaju razumijevanja ni za fašizam, ni za raspirivanje šovinističke mržnje, ni za zaštitu ratnih zločinaca ...

Naravno da će se kod kuće odmah dići dreka kako nas „bjelosvjetska klatež“ mrzi samo zato jer smo Hrvati.

Zato bi najbolje bilo da nam premijerka posjeti kakvog vrsnog otorinolaringologa kako bi joj se konačno sluh popravio radi izbjegavanja „ne čujem dobro“ situacija u budućnosti.

U interesu i naroda i države.


Nema komentara

Pokreće Blogger.