Ostavština I
Puno „lijepog i dobrog“ namro nam je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, tako da naprosto umiremo od sve te „ljepote i dobrote“
Protiv struje [ 27. PROSINCA 2007. ] ⇩
Gotovo sve zlo, od nepoštivanja ustava i nezakonitosti postupanja, preko neodgovornosti vlasti kao i posvemašnje neodgovornosti pri obavljanju javnih funkcija, pa sve do otvorenih koruptivnih i kriminalnih radnji, koje je zadesilo hrvatski narod i njegovu državu, je posljedica maligne osobnosti Franje Tuđmana i njegovog stila vladanja poznatog pod imenom tuđmanizam.
Sve hrvatske vlade poslije Tuđmanovog odlaska s političke i životne scene nisu se potrudile da makar pokušaju sanirati pogubne posljedice tuđmanizma.
Nerad, neodgovornost, javašluk, voluntarizam i neznanje caruju svuda u hrvatskom društvu, a najčešće su posljedice negativne selekcije kadrova, pri čemu vlasti na odgovorne, pa i najodgovornije funkcije, bilo u organima vlasti ili na čelnim mjestima javnih poduzeća i ustanova raspoređuju, uhljebljuju, ne znalce, nego stranačke poslušnike.
Svaki od tih kadrova ne smatra se odgovornim narodu i državi, nego svojoj stranci ili još češće nekom od utjecajnih pojedinaca u njoj.
Pogledajmo si samo sve ovo glavinjanje i nesnalaženje oko ove najnovije tragedije prouzročene poplavama, koje se nisu smjele dogoditi ili se bar nisu smjele dogoditi u ovakvom opsegu, kad na terenu prvi djeluju lokalni „snažni“ pojedinci koji pokušavaju organizirati pomoć i spašavanje daleko prije odnosnih državnih službi, koje su standardno uhvaćene „na spavanju“ i bile zatečene „silinom nadiranja vode“.
Da stvar bude gora na tri mjesta dolazi do pucanja „obnovljenog“ nasipa uz Savu, nasipa koji „nikako nije mogao puknuti“.
Nasip nije mogao puknuti, a ipak je pukao, kako to?
Najprije stidljivo, a protekom vremena sve glasnije, u javnost dopiru priče o neovlaštenom iskapanju pijeska i šljunka baš na mjestima na kojima je došlo do pucanja nasipa, sugerirajući opravdano da je tim nekontroliranim iskapanjem nasip potkopan i tako bitno oslabljen.
Osjeća li sa itko u „Hrvatskim vodama“ makar malo odgovornim, pa već i zato što je nadzor nasipa u njihovoj nadležnosti, a taj nadzor se u trenutku porasta vodostaja rijeka pojačava, zato što njihove ophodnje nisu uočile eksploataciju šljunka i pijeska na mjestima gdje takva eksploatacija nije dopuštena?
Jel' moguće da ophodnje na nasipu nisu ništa vidjele, što bi možda bilo i moguće da se radi o utovaru nekakve jedne traktorske prikolice, koju su mještani lopatama krišom napunili šljunkom, a ne o sustavnoj eksploataciji uz korištenje teške mehanizacije?
Javljaju se očevici, neki tvrde i da su nadležnima prijavljivali neovlašteno „rudarenje“, bez odaziva, kako je to već uobičajeno u uvjetima tuđmanizma.
Postavlja se pitanje, kako to da su iskapanja šljunka i pijeska vidjeli slučajni prolaznici, ali ne i oni kojim je nadzor nasipa u opisu radnog mjesta?
Pa zato što se oni koji za to primaju plaću i imaju povjerenje društva izigravaju to povjerenje po principu da se „ne bi šteli mešati“ i da se „ne bi šteli zameravati“, nesvjesni da svoju plaću mogu zaraditi tek onda ako se „mešaju“ i „zameravaju“. A ako to pak „ne bi šteli“, onda neka si potraže drugi posao.
Po mojem sudu odmah bi trebalo smijeniti i dati otkaz ravnatelju „Hrvatskih voda“, dati otkaz odgovornom za nadzor nad dijelom nasipa na kojemu je došlo do pucanja, a u slučaju da se dokažu aktivnosti neovlaštene eksploatacije pijeska i šljunka, dati otkaz svima koji su bili na bilo koji način zaduženi za nadzor nasipa, naravno uz podizanje optužbi za nesavjestan rad u službi, što je dovelo do stradavanja ljudi i teških imovinskih šteta.
Naravno da paralelno treba provesti sveobuhvatnu istragu i doći do onih koji su iskapali pijesak i šljunak, suditi im i oduzeti svu imovinu a ne samo procijenjeni dio stečen nepripadnom dobiti od eksploatacije šljunka.
Osim toga, obzirom na izvođače radova na obnovi nasipa, pročešljati svu građevinsku i drugu dokumentaciju, da se vidi nije li bilo muljanja pri izvođenju radova na obnovi nasipa, jer je i to moguće.
Ako institucije sustava odrade svoj posao kako treba, bit će to veliki doprinos u borbi protiv korupcije i kriminala.