Header Ads

header ad

Tamna strana „veličanstvenosti“

MPRI - Military Professional Resources Inc., tvrtku koju su 1987. osnovala osmorica umirovljenih oficira američke vojske, koja je od 2000 u sastavu poduzeća L-3 Communications, čiji čelnici su se voljeli hvaliti kako oni „rade legalno ono što je CIA radila u tajnosti“, tužila je 2010. federalnom sudu u Chicagu skupina Srba koji su do „Oluje“ živjeli u Krajini.

Srpske organizacije u SAD “Žrtve genocida u Krajini” i “Srpski krajiški sabor” podigle su tužbu protiv MPRI za „sudjelovanja u genocidu“ radi opremanja HV, obuke njenih časnika i sudjelovanju u planiranju VRO „Oluja“.

Optužni prijedlog poduprt je i ugovorom između MPRI i Hrvatske o obuci časnika i vojnika HV, koji je potpisan u listopadu 1994., a tadašnji hrvatski ministar obrane RH, Gojko Šušak, je tom prilikom navodno izjavio kako „namjerava istjerati Srbe iz Krajine“.

Sud je saveznu državu Ilinois proglasio nadležnom zato što MPRI ima svoje filijale i poslove u toj državi, a i Srbi iz Hrvatske koji su podnijeli tužbu žive u Chicagu, Milwaukeeu, Rockfordu … što je značilo da će se postupak voditi.

Tužitelji su zatražili 10.4 milijarde dolara odštete, uvećano za iznos kamate od 1995. godine.

MPRI se branio da je tužba neosnovna zato jer je „Oluju“ „podupirao državni vrh SAD“, pozivajući se pritom i na bivšeg američkog predsjednika Bila Clintona, koji u svojim memoarima kaže: „Embargo na isporuku oružja nismo oštro sprovodili. Dopustili smo jednoj privatnoj firmi, u kojoj su radili umirovljeni časnici američke vojske, da poboljša kvalitetu hrvatskih oružanih snaga“

Istini za volju Ameri su se hvalili svojim pokroviteljstvom nad "Olujom", pa je uoči "Oluje" i moćni šef CIA-e, Tenant, bio u Šepurinama, gdje se sastao i s Gotovinom.

Iako opet američko pokroviteljstvo samo po sebi nije bilo nikome poziv niti poticaj za počinjenje zločina

Sud se proglasio nenadležnim za rat u bivšoj SFRJ i tužbu za genocid odbacio 26. rujna 2014.

http://www.jutarnji.hr/-mi-nismo-za-to-nadlezni--sud-u-chicagu-odbacio-tuzbu-srba-zbog-vojne-akcije-oluja/1223238/

Savezni sudac John Lee je ustvrdio kako su Hrvatske snage sustavno pljačkale i uništavale srpske domove, tvrtke, usjeve i stoku u Krajini, uključujući i one u vlasništvu navedenih tužitelja, te je podržao tužitelje u onom dijelu u kojem se tvrdi da je postojao zajednički pothvat američke i hrvatske strane koji je rezultirao pljačkom i uništavanjem privatne imovine jer je hrvatsko-američki dogovor postignut u sjedištu tvrtke MPRI u Virginiji, dakle na američkom tlu, pa se i agenciji MPRI mora suditi po američkom zakonu.

A da gdje ima dima ima i vatre pokazuje i to što su odvjetnici tvrtke MPRI na raspravi održanoj u prosincu 2014. predložili nagodbu sa Srbima koji su podnijeli tužbu te ustvrdili kako je tvrtka spremna isplatiti određeni iznos odštete radije nego se upuštati u sudski proces.

http://www.jutarnji.hr/americka-tvrtka-koja-je-pripremala-oluju-srbima-nudi-nagodbu-o-odsteti-/1280493/

http://www.vecernji.hr/svijet/tvrtka-iz-sad-a-spremna-na-nagodbu-sa-srbima-koji-je-tuze-zbog-obuke-hv-a-i-genocida-u-oluji-985999

Sud bi uskoro trebao imenovati posrednika koji bi krajem ožujka ili početkom travnja trebao pozvati obje strane i izložiti im plan medijacije.

Srpska strana će posredniku dostaviti procjenu broja oštećenih srpskih kućanstva u Hrvatskoj i prosječnu vrijednost imovine takvog kućanstva.

Proces mirenja odvijat će se izvan očiju javnosti, a sve bi trebalo biti gotovo za oko godinu dana.

Ako se nagodba ne postigne, kreće se u sudski postupak.

Kakav će biti rasplet ovog slučaja ostaje da se vidi, ali ostat će gorak okus u ustima, jer ovdje američki savezni sudac bez ikakvih ograda i rezervi govori o „sustavnim zločinima koje su za vrijeme i poslije „Oluje“ počinile hrvatske snage“.

Nema komentara

Pokreće Blogger.