Slučaj Agrokor je još daleko od epiloga
Kako nas je pobjedonosno izvijestio izvanredni povjerenik za Agrokor, 10. travnja 2018. su svi članovi Privremenog vjerovničkog vijeća, uprava Udruge dobavljača i predstavnik VTB banke potpisali načelni sporazum o ključnim elementima nagodbe, a njime je ugovorena korporativna struktura grupe, dugovi novog holdinga, način naplate tih dugova te sporazum o naplati graničnog duga dobavljača, propustivši naglasiti da zapravo ogroman posao tek predstoji.
Dakle radi se tek o početnom dogovoru kao podlozi za potpisivanje obavezujuće nagodbe kojom bi s stavila „točka na i“ razrješenju rašomonijade zvane Agrokor, od stvarnog obeštećenja vjerovnika, strukture vlasništva, pa sve do buduće organizacije „novog“ Agrokora.
Izgubljena je godina dana i preliveno nekoliko milijardi kuna, naših kuna, da se razumijemo, u privatne džepove brojnih mutikaša, od onih pred licem javnosti do onih iz pozadine, određenim Plenković-Dalićkinim pogodovanjima, kojima je iz duboke sjene upravljao Borislav Škegro i tko zna tko još i tko zna tko sve, a potom i autonomnim marifetlucima Ante Ramljaka, opet pod visokim pokroviteljstvom Martine Dalić, da bi se došlo do istog rezultata do kojeg bi se došlo i bez Lexa Agrokor i bez pljačke.
Pišem to zato što je Ivica Todorić potpisao standstill aranžman i uz asistenciju ruskih banaka doveo specijalista za procese restrukturiranja, tvrtku Alvarez&Marsal, kako bi se proveo proces restrukturiranja posrnulog koncerna, u okvirima važećih hrvatskih zakona.
Tony III Alvarez predstavio je svoj tim stručnjaka zavidne reputacije, obećavši da će se proces restrukturiranja Agrokora odvijati transparentno i pred očima javnosti.
Nakon upečatljivog istupa Tonyja III ponadali smo se da bismo konačno mogli pratiti provedbu jednog neizbježnog iznuđenog procesa na zakonit način, bez igara u pozadini i izvan utjecaja halapljivih i nezasitnih političara, bivših i sadašnjih.
Dakle, ako sam tada dobro shvatio, proces restrukturiranja provodio bi Alvarez&Marsal, a neophodna financijska sredstva osiguravale bi dvije velike ruske banke. Koncern bi nastavio poslovati. Nitko tada nije spominjao tzv. roll-up kredite.
Samo, ukazala se prilika, prilika za pljačku, a takve prilike je HDZ uvijek prepoznavao bez greške, pa ju je i ovaj puta prepoznao i odlučio je ne propustiti.
Bez obzira na posljedice.
Zato se paralelno s aktivnostima samog Todorića i ruskih banaka daleko od očiju javnosti odvijaju aktivnosti s ciljem udaljavanja ruskih banaka i specijalista Alvareza&Marsala od procesa restrukturiranja Agrokora i uvođenja u igru AlixPartnersa i američkih lešinarskih fondova, posebno Knighthead Capital Management LLC.
Glavni aktivist u tom pregalaštvu je Ante Ramljak kojim, kako se priča, iz pozadine upravlja Borislav Škegro, a političko pokriće osigurava potpredsjednica Vlade RH Martina Dalić uz punu suglasnost i znanje Andreja Plenkovića.
Da bi se zamišljeni unosni procesi mogli nesmetano odvijati, Vlada RH šalje Hrvatskom saboru na usvajanje zakon, koji je napisala Martina Dalić, kolokvijalno prozvan Lex Agrokor, koji uz obrazloženje da se radi o spašavanju hrvatskog gospodarstva, spašavanju malih dobavljača i OPG-ova, spašavanju radnih mjesta, spašavanju turističke sezone … ma spašavanju koncerna Agrokor za Hrvatsku.
U zatvorenim krugovima se još spominjalo i sprječavanje prodora ruskog kapitala u Hrvatsku.
U međuvremenu se izvanredni povjerenik za Agrokor, Ante Ramljak malo previše zaigrao“, pa je pod pritiskom javnosti, ali i opozicije u Hrvatskom saboru morao podnijeti ostavku, imenovan je novi povjerenik u osobi Fabrisa Peruška.
Tražena je i ostavka potpredsjednice vlade, Martine Dalić, jer bez njenog „blagoslova“ i vjerojatno namjerno učinjenog propusta u Lexu Agrokor (nema odredbi o sukobu interesa, pogodovanjima niti trgovanju utjecajem), vjerojatno ne bi bilo ni marifetluka Ante Ramljaka ili ih bar ne bi bilo u onolikom opsegu.
No Martina Dalić je preživjela saborsko izjašnjavanje, zahvaljujući tek jednom glasu ostala je na svojoj poziciji zasad netaknuta.
Vidjet ćemo što će biti i kakvi će biti sudski pravorijeci po već podignutim kaznenim prijavama vezanim za „slučaj Agrokor, kao i onim najavljenim ali još nepodignutim.
Lexom Agrokor niti je spriječen "prodor ruskog kapitala, niti je što "spašeno za Hrvatsku", niti je spašena turistička sezona, niti radna mjesta, jer i ne znam kako bi se pljačkom i bogaćenjem pojedinaca i osiguranjem enormne zarade Knightsheadu, moglo išta za ikoga spasiti.
Ukupni vidljivi dosadašnji rezultat primjene Lex Agrokora bi se ukratko mogao opisati kao: Izgubljeno je dragocjeno vrijeme i opljačkane milijarde kuna.